Banner Background
  1. Homepage
  2. OKOLICA
  3. Wzgórze Pachołek

Wzgórze Pachołek

Check-in date
Check-out date

Wzgórze Pachołek Punkt widokowy

Pachołek to najwyższy punkt widokowy Oliwy o wysokości 108 m n.p.m. Ten okazały wierzchołek, pokryty starym lasem, w dawnych czasach najprawdopodobniej wykorzystywano jako miejsce kultu pogańskich Pomorzan. Nazwa pochodzi z języka niemieckiego i oznacza niski słupek - poler, służący dawniej do cumowania niewielkich jednostek w portach. Tak od połowy XIX w. nazywano gospodę i zajazd, które się wznosiły u jego podnóża.

Potencjał tego miejsca odkryto już w 1798 r. Wówczas z inicjatywy przedostatniego z cysterskich opatów, Karla Hohenzollerna-Hechingena, pojawił się belweder, czyli pawilon widokowy. Zbudował go, wraz z dogodnymi dojściami, berliński ogrodnik Jan Saltzmann. Opat, który nie należał do osób szczególnie skromnych, ku pamięci potomnych nazwał górę swoim imieniem. Określenie Karlsberg, czyli "Góra Karola", obowiązywało do 1945 r.

Belweder przetrwał prawie 100 lat, z powodu złego stanu technicznego rozebrano go w 1880 r., a dwa lata później wzniesiono monumentalną, ceglaną wieżę z widokową galeryjką i strzelistym hełmem. Aż do 1945 r. na szczycie działała kawiarenka. Dziś na Pachołek można się dostać od strony ulic Tatrzańskiej i Spacerowej. Na szczyt prowadzi kilka wydeptanych ścieżek. Tam ze stalowej 15-metrowej wieży z wysokości ponad 120 m n.p.m. podziwia się Oliwę, Przymorze, Żabiankę, dolny Sopot, Wrzeszcz i Zatokę Gdańską, a przy dobrej pogodzie widać nawet Półwysep Helski.

Special offers Stay packages and promotions

ul. Kościerska 1a
80-328 Gdańsk, Polska

mobile nav bg
View on map
Newsletter

Subscribe to our newsletter and stay up to date with our promotions and special offers.

This website uses COOKIES.

By browsing it you accept our cookies policy, according to your browser settings. Read more about Privacy Policy.

OK, close