Banner Background
Banner Background
Banner Background

Park Oliwski

Check-in date
Check-out date

Park Oliwski

Nazwa dzielnicy

Oliwa to jedna z najpiękniejszych i najstarszych dzielnic Gdańska. Nazwę dzielnicy nadali przybyli na te ziemie cystersi. Drzewo oliwne było dla nich ważnym symbolem religijnym, ponieważ wiązało się z postacią Jezusa Chrystusa.

Opactwo Cystersów, z najdłuższym kościołem w Polsce, otoczone parkiem z wieloma rzadkimi gatunkami drzew, stanowi największą atrakcję Oliwy.

Park Oliwski

Park imienia Adama Mickiewicza jest niewątpliwie największym i najpiękniejszym parkiem w Trójmieście. Został urządzony według projektu ogrodnika Hentschal, a wykonawcą był Kazimierz Dębiński (twórca m.in. ogrodów u Izabeli Czartoryskiej-Lubomirskiej w Wilanowie).

Na szczególną uwagę zasługuje część francuska z trawiastym dywanem ze wzorami z nisko formowanego ciętego bukszpanu, ozdobionymi w narożnikach stożkami strzyżonych cisów. Największym zaskoczeniem jest szpaler strzyżonych lip o wysokości ok. 15 m tworzących 112-metrową aleję, przechodzącą ku wschodowi w dwa odgałęzienia biegnące z obu stron długiego kanału. Stworzono tu iluzję, że może odległe o 2km, zaczyna się tuż za ogrodem. Cystersi mnisi nazywali tę aleję "Droga do wolności"

We wzniesionej w XIII w. palmiarni z egzotycznymi roślinami i prawie 180-letnią palmą daktylową (najstarsza w Polsce) zachwyca wielka kolekcja storczyków i sukulentów.

W pobliskich zboczach sztucznej wyniosłości terenu zachowały się XVIII-wieczne groty szeptów, czyli ustawione idealnie naprzeciw siebie muszle akustyczne. Kiedy dwie osoby staną w dwóch grotach tyłem do siebie, mogą porozumiewać się ze sobą szeptem.

Bliżej katedry i Pałacu Opatów rozciąga się obszerniejsza część parku powstała pod koniec XVIII w. w stylu angielskim. Założenie jest dziełem ogrodnika z Berlina, Salzmana. Przypomina dziko rosnący ogród. Z dawnych elementów zachowały się jedynie dwa zadrzewione pagórki i duży staw w kształcie litery L, przez który przepływa Potok Oliwski. Przy jego wylocie urządzono kaskadę spadającą z szumem po głazach, zwaną Trójmiejską Niagarą. Miejsce cieszy się popularnością zwłaszcza wśród dzieci, które w gorące dni lata skaczą z kamienia na kamień lub moczą w potoku nogi.

Co roku w parku jest organizowanych wiele ciekawych imprez. Najpopularniejsze z nich to Parkowanie i Festiwal Muzyki Wolfganga Amadeusza Mozarta - Mozartiana. Od kilku lat, Park Oliwski jest również chętnie odwiedzany zimą, ze względu na piękne iluminacje świetlne.

Special offers Stay packages and promotions

ul. Kościerska 1a
80-328 Gdańsk, Polska

mobile nav bg
View on map
Newsletter

Subscribe to our newsletter and stay up to date with our promotions and special offers.

This website uses COOKIES.

By browsing it you accept our cookies policy, according to your browser settings. Read more about Privacy Policy.

OK, close