Banner Background
Banner Background

Oliwskie ZOO

Check-in date
Check-out date

Oliwskie ZOO

Gdańskie zoo jest jednym z największych naturalnych ogrodów zoologicznych w Polsce. To atrakcyjne miejsce rekreacji i edukacji jest odwiedzane przez setki tysięcy turystów i mieszkańców Trójmiasta rocznie.

Inicjatywa utworzenia kompleksu zrodziła się u schyłku lat 40. ubiegłego stulecia. Kiedy pod koniec 1953 r. władze wyraziły na nie zgodę, przeznaczono na ten cel obszar parkowo-leśny o powierzchni ok. 100 ha, położony niedaleko centrum Oliwy, w Dolinie Leśnego Młyna. Przecina go Potok Rynaszewski, stanowiący część Potoku Oliwskiego. Zoo jest zarazem sercem Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.

O wyborze tego terenu zadecydowały jego znakomite warunki topograficzne, a także łagodny mikroklimat doliny. Od końca XIX w. aż do 1945 r. funkcjonował tutaj pensjonat dla osób cierpiących na schorzenia górnych dróg oddechowych i reumatyzm. Jego dawne budynki wraz z obiektami gospodarczymi, młynem wodnym i dworkiem młynarza z I poł. XIX w. zaadaptowano na potrzeby ogrodu. Uroczyste otwarcie zoo nastąpiło 1 maja 1954 r. Jego pierwszymi mieszkańcami zostały głównie małe zwierzęta, takie jak: króliki, świnki morskie, lisy, sarenki, bażanty, a także małpki i papugi podarowane przez marynarzy. Tego samego miesiąca przybył tu pierwszy żubr o imieniu Puszczan, a w czerwcu - jako dar warszawskiego ogrodu zoologicznego - przyjechała do Gdańska para wilków, Misio i Łątka, rodzice licznego potomstwa, które zasiliło kolekcje ogrodów w wielu krajach świata.

W połowie lat 80. na tym terenie żyło już ok. 800 przedstawicieli 176 gatunków, w tym: nosorożec biały, niedźwiedzie polarne i himalajskie, uistiti i lemury katta. W owym czasie miejsce odwiedzało rocznie ok. 400 tys. gości.

Od lat 90. XX w. liczba zwierząt systematycznie się powiększa. Przybywa wiele cennych, pozostających pod ścisłą ochroną gatunków: hipopotamów karłowatych, orangutanów, wilków grzywiastych, oryksów, osłów somalijskich, anoa, lutungów jawajskich, mandryli i gerez. Placówka może się też pochwalić największym stadem pingwinów tońców w Europie.

Najmłodsi goście chętnie odwiedzają "małe zoo", gdzie mogą dotknąć i nakarmić jego mieszkańców. Warto się wybrać do otwartych w 2001 r. ptaszarni i gadziarni zamieszkałych przez ok. 30 gatunków papug oraz 16 gatunków gadów, głównie węży i żółwi. Wiele z nich zostało odebranych w momencie przemytu albo podrzuconych przez właścicieli.

Jedną z większych atrakcji jest przejażdżka "Kolejką retro" (w sezonie wiosenno-jesiennym). W ciągu 45-minutowej wycieczki słucha się ciekawostek o najpopularniejszych mieszkańcach zoo: słoniach, lampartach, pelikanach i innych.

Special offers Stay packages and promotions

ul. Kościerska 1a
80-328 Gdańsk, Polska

mobile nav bg
View on map
Newsletter

Subscribe to our newsletter and stay up to date with our promotions and special offers.

This website uses COOKIES.

By browsing it you accept our cookies policy, according to your browser settings. Read more about Privacy Policy.

OK, close