Tło bannera
Tło bannera
Tło bannera

Park Oliwski

Data
przyjazdu
Data
wyjazdu

Park Oliwski

Nazwa dzielnicy

Oliwa to jedna z najpiękniejszych i najstarszych dzielnic Gdańska. Nazwę dzielnicy nadali przybyli na te ziemie cystersi. Drzewo oliwne było dla nich ważnym symbolem religijnym, ponieważ wiązało się z postacią Jezusa Chrystusa.

Opactwo Cystersów, z najdłuższym kościołem w Polsce, otoczone parkiem z wieloma rzadkimi gatunkami drzew, stanowi największą atrakcję Oliwy.

Park Oliwski

Park imienia Adama Mickiewicza jest niewątpliwie największym i najpiękniejszym parkiem w Trójmieście. Został urządzony według projektu ogrodnika Hentschal, a wykonawcą był Kazimierz Dębiński (twórca m.in. ogrodów u Izabeli Czartoryskiej-Lubomirskiej w Wilanowie).

Na szczególną uwagę zasługuje część francuska z trawiastym dywanem ze wzorami z nisko formowanego ciętego bukszpanu, ozdobionymi w narożnikach stożkami strzyżonych cisów. Największym zaskoczeniem jest szpaler strzyżonych lip o wysokości ok. 15 m tworzących 112-metrową aleję, przechodzącą ku wschodowi w dwa odgałęzienia biegnące z obu stron długiego kanału. Stworzono tu iluzję, że może odległe o 2km, zaczyna się tuż za ogrodem. Cystersi mnisi nazywali tę aleję "Droga do wolności"

We wzniesionej w XIII w. palmiarni z egzotycznymi roślinami i prawie 180-letnią palmą daktylową (najstarsza w Polsce) zachwyca wielka kolekcja storczyków i sukulentów.

W pobliskich zboczach sztucznej wyniosłości terenu zachowały się XVIII-wieczne groty szeptów, czyli ustawione idealnie naprzeciw siebie muszle akustyczne. Kiedy dwie osoby staną w dwóch grotach tyłem do siebie, mogą porozumiewać się ze sobą szeptem.

Bliżej katedry i Pałacu Opatów rozciąga się obszerniejsza część parku powstała pod koniec XVIII w. w stylu angielskim. Założenie jest dziełem ogrodnika z Berlina, Salzmana. Przypomina dziko rosnący ogród. Z dawnych elementów zachowały się jedynie dwa zadrzewione pagórki i duży staw w kształcie litery L, przez który przepływa Potok Oliwski. Przy jego wylocie urządzono kaskadę spadającą z szumem po głazach, zwaną Trójmiejską Niagarą. Miejsce cieszy się popularnością zwłaszcza wśród dzieci, które w gorące dni lata skaczą z kamienia na kamień lub moczą w potoku nogi.

Co roku w parku jest organizowanych wiele ciekawych imprez. Najpopularniejsze z nich to Parkowanie i Festiwal Muzyki Wolfganga Amadeusza Mozarta - Mozartiana. Od kilku lat, Park Oliwski jest również chętnie odwiedzany zimą, ze względu na piękne iluminacje świetlne.

Oferty specjalne Pakiety pobytowe i promocje

ul. Kościerska 1a
80-328 Gdańsk, Polska

mobile nav bg
Zobacz na mapie
Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z naszymi promocjami i ofertami specjalnymi.

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij